Někdy se nám může stát, že potřebujeme změnit svého ošetřujícího lékaře. A nemusí to být pouze z důvodu nespokojenosti. Ale například proto, že máme v úmyslu se stěhovat. Změnit svého praktického lékaře (i některého specialistu) můžete v podstatě čtyřikrát do roka, a to po třech měsících. Jako první, co po svém rozhodnutí odejít od stávajícího lékaře musíte udělat je, zjistit si, jestli vás ten nový přijme. Zejména současní zubaři mají své čekárny ne naplněné, ale přímo přeplněné. Tam by to tedy mohl být velký problém.
Pokud nejste boháč, potřebujete zdravotní pojištění
Další věc, na kterou se musíte zaměřit je, jestli má vybraný lékař smlouvu s některou ze zdravotních pojišťoven. Tady by mohl nastat ten problém, že byste si museli veškeré zákroky i vyšetření hradit sami. A věřte, že to rozhodně není levná záležitost.
· Existuje sice veřejné zdravotní pojištění, ale z toho se uhradí pouze akutní péče.
· Pokud je to tedy opravdu nevyhnutelné.
Dříve jste museli žádat stávajícího lékaře o vydání své zdravotní dokumentace. Dnes si většinou vše zařídí nastupující lékař sám. I když je také možné, že vás o přinesení požádá.
Změnit pojišťovnu lze jen jednou za rok
Někdy se stane, že už odejdete od svého lékaře a stále ještě nejste zaregistrovaní u toho nového. A zákon schválnosti zaúřaduje.
o Potřebujete nutně ošetřit.
o Jenže ne tak nutně, aby to bylo na pohotovost.
o Co teď?
· Je to naprosto jednoduché.
· Prostě si zajdete ke svému bývalému lékaři nebo navštívíte jiného.
Toto ošetření bude u vaší zdravotní pojišťovny vykázáno jako nepravidelná péče. Ještě jedna okolnost by vás ale mohla překvapit. Pokud se rozhodnete změnit zdravotní pojišťovnu, pak to není až tak jednoduché, jako v případě lékaře. Tu totiž můžete změnit pouze jednou za rok. Klientem té nové se stáváte v den, kdy o změnu žádáte.