V současné době na trhu stavebních materiálů expandují tenké betonové desky pro výstavbu oplocení. Mají celou řadu předností – jsou levnější než kterákoli jiná forma zdiva (např. tvárnice), postavíte je svépomocí, a poměrně rychle, nevyžadují zvláštní nároky na údržbu a mají velmi dlouhou životnost. Je to ovšem přece jen zeď, a pokud vyloženě netrváte na zajištění soukromí, aby vás nikdo na vašem pozemku „nešmíroval“, pak není nutné se vůči světu „zabarikádovat“.
Co takhle tradiční materiál?
Preferujete vzhled? Pak dejte přednost dřevu – v dnešní době snadno sladíte povrchovou úpravu dřeva k jakémukoli typu stavby a koncepci zahrady a ať už zvolíte svislé či vodorovné latě, vždy budou působit přirozeně, esteticky na výši, účelně, a zároveň prakticky.
Kombinace se zahradní zelení – dřevo nejlépe vynikne v souladu se zelenými listy živých plotů, okrasných jehličnanů, rododendronů, azalek a mnoha dalších zahradních rostlin keřů a stromů. Stejně tak výborně kontrastuje s udržovaným trávníkem. Dřevěné ploty Pergoly-trutnov.cz se hodí k dřevostavbám, mobilním celoročním i sezonním domům, ale i ke zděným stavbám, které obsahují dřevěné prvky, jako je bednění ve štítu sedlové střechy, zahradní pergola, altán, přístřešek pro automobil a některé další v podobném duchu.
Měkké dřevo vítězí – nejčastěji se plot ze dřeva zhotovuje z měkkých dřevin (borovice a smrku, sporadicky i z modřínu). Měkké dřevo je přijatelné cenově, má pěkné letokruhy jak v přírodní barvě ošetřené bezbarvou lazurou, anebo s povrchem mořeným do exotických odstínů. Velmi žádaný je odstín „teak“.
Lazura – lazurovací laky jsou revoluční způsob povrchové úpravy dřeva. Většina z nich je na vodní bázi, a tím je zpracování materiálu výrazně nižší ekologickou zátěží. Umožňují i velmi snadnou údržbu, materiál stačí po určité době pouze zbavit prachu a nečistot a obnovit nátěr, není nutné starý lak odstraňovat broušením, opalováním atd.
Ekologie – odpůrci kácení živých stromů mohou namítat, že jde o nepřijatelný ekologický zásah do živého ekosystému, ale mnoho výrobků z masivu se dá zhotovit ze stromů odumřelých, padlých po větrných polomech atp. Tam, kde je dobrá vůle, to jde i šetrně vůči lesnímu hospodářství – vše je v rukou těžařů, lesníků, a zpracovatelů polomového dřeva.