Sbírat se dá skutečně leccos

Sběratelství je samo o sobě nekonvenční zálibou. Ne každý se mu ovšem věnuje, musíte mít ke sbírce předmětů vztah a podle statistik to bývají zpravidla lidé narození ve znamení Býka, Vah, Panny a Raka. Společenské konvence pro tyto lidi obvykle neplatí, uzavírají se často do svého světa, který jim připomíná šťastné chvíle prožité v určité souvislosti, většinou v dětství. Jsou to rovněž milovníci rozmanitých barev a tvarů a tak se nelze divit, že sbírají i věci méně obvyklé , například mořské lastury, busty státníků, gramofonové desky, anebo dokonce dámské kalhotky a laky na nehty. K netradiční zálibě se řadí i sbírání kovových a plastových cedulí.
varovné značky.png

Plastové cedule

V bývalém Československu existoval státní podnik Práce Praha, který produkoval plastové bezpečnostní tabulky. Ty byly k vidění na různých místech, od rozestavěných staveb až po výrobní haly. Byly rozděleny do kategorií výstražných, zákazových, příkazových a informativních, každá z nich se odlišovala barevně, bylo tudíž zřetelné, kam která cedule patří. Byly zařazeny do katalogu a řadu z nich lisovali a tiskli zaměstnanci přidružené zemědělské výroby v Českém Dubu.
sbírka kamínků.jpg
Tyto barevné exempláře s nápisy, častokrát i velice působivými, lákaly sběratele a dodnes jich v České republice existuje několik desítek. Vyměňují si jednotlivé kusy mezi sebou a jsou pro ně nostalgickou vzpomínkou na staré časy, které si dnes připomínáme v módní vlně „retro“. K některým exemplářům se vážou dokonce dramatické historky, kdy tehdejší policisté (příslušníci VB) pronásledovali pachatele krádeží tabulek z areálu stavby, ovšem vášeň mít konečně doma cenný kus, co ve sbírce chybí, např. s nápisem „překážka v průjezdném průřezu“, „nebezpečí pádu do prohlubně“ a „pozor, nahoře se pracuje“, byl silným motivem.
sbírka mušlí.jpg

Smaltované tabulky

U stylu retro ještě chvíli setrvejme. Sběratelé cedulí se neorientovali pouze na plastové výrobky související s pracovní tématikou. Řada z nich se specializovala na smaltované tabulky zaměřené tematicky, nebo rozměrově a tvarově (např. smaltované oválky). Tato vášeň získala na oblibě především v posledních deseti letech a toho také využívají někteří výrobci, kteří napodobují skutečné originály z 50. let minulého století. Jsou na nich dobové kresby, typické pro poválečná léta, ženy oblékané do dlouhých sukní, s našpulenými rty a šátky na hlavách, muži v kloboucích a baloňácích, v prostorných vozech s oblými výraznými tvary karosérie.

7 roky ago