Asi všichni znáte u nás velmi rozšířenou lísku. Jedná se o jednodomou rostlinu a již v létě tvoří na svých větvích samčí květy, označované jako prašníkové. Další květy, samičí, tedy pestíkové, se vytvářejí na podzim. Lísky kvetou od února do dubna. Ale co je zvláštní, plody dozrávají až na podzim v měsíci září. Pokud ji máte na zahradě, může se stát, že vlastně ani nic nesklidíte. Kdo za to může?
Pokud vynecháme veverky, tak se jedná o brouky Nosatec lískový (Curculio nucum), který je považován za největšího škůdce lísek. Jeho larvy přezimují v půdě a na jaře se zakuklí a během měsíce května vylétá nová skupina škůdců. Tady pomůže jen ekologická ochrana, a to mít na zahradě malý kurník se slepicemi a ty škůdce vyhrabou a sežerou. Plodem rostliny je lískový ořech, který je obalený punčoškou, a plodí na jednoletých výhonech, které vyrůstají z dvouletého dřeva. Takže plod již známe, a jak se ví, rostliny právě do svých semen uchovávají ty nejcennější živiny. To znamená, že oříšky mají nejen vysoce hodnocenou chuť, ale také obsahují celou řadu pro zdraví člověka látek.
Plody lísek, obsahují nejen olej, ale také cukry, bílkoviny, ale i vitamíny B1, B2, PP a C. Ale obsahují také minerální látky jako je vápník, fosfor a železo, draslík, hořčík, zinek, ale také mangan a měď. Lískové ořechy by měli jíst lidé, kteří potřebují rychle do svého organismu dodat větší množství energie. Například pokud vás čeká velmi dlouhá zimní procházka, tak zde můžete mít i něco výše kalorického a přitom zdravého. Proč zdravého? No nejen, že uvedené plody lísek obsahují olej, cukry, bílkoviny, vitamíny B1, B2, PP a C a také spoustu minerální látek jako je mangan, měď, vápník, fosfor, draslík, hořčík, zinek, železo, ale také podporují činnost sleziny a slinivky, pomáhají v boji stařeckou demencí, http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/v-cesku-trpi-demenci-150-tisic-lidi-jednoduchy-test.html nebo i například při cukrovce druhého typu. Prostě ideální potravina pro lidi žijící zdravým životním stylem.